ODCHYTOVÁ SLUŽBA A ÚTULEK

odchyty toulavých a zdivočelých zvířat sběr a neškodná likvidace kadáverů asistenční služby, spolupráce s IZS venčení psů, hlídání a péče o zvířata zvířecí taxi - individuální přeprava zvířat

telefon
+420 777 214 680 info@animal-rescue.cz
animal-rescue

ZPĚT

UŽITEČNÉ INFORMACEZimní přikrmování labutí a jejich záchrana.


Tak jako každou zimu i letos se na nás obrací množství lidí s dotazy týkající se záchrany přimrzlých labutí a jejich přikrmování.

Letošní poměrně teplá zima umožnila vodním ptákům setrvat až do prosince bez problémů na rybnících a tam je zastihly i náhlé příchody mrazů a s nimi zamrzlá vodní plocha. Většina ptáků záhy přeletí na proudící vodu, která nezamrzá a kde si mohou bez problému shánět potravu. Teprve dlouhotrvající silné mrazy, sněhová pokrývka a ledový příkrov na vodních plochách jsou důvodem k umělému přikrmování labutí a kachen. Přesto k němu přistupujte s rozmyslem a zodpovědně. Je třeba přikrmovat vhodnou potravou a na vhodných místech. Začnete li přikrmovat ptáky na zamrzlém rybníce ztratí s ohledem na dostatek snadno získané potravy potřebu přeletět na tekoucí vodu a následně se mohou dostat do skutečných problémů!

Za zcela nevhodné krmivo je nutné označit vánoční pečivo, zbytky ze silvestrovského stolu, smažené potraviny, kynutá těsta a čerstvé pečivo, mléčné produkty a podobně. Taková potrava může ptákům způsobit těžké zažívací problémy i následnou smrt.

Přirozenou potravou jsou jim vodní a vlhkomilné rostliny a řasy, případně jejich semena.

Pro umělé přikrmování můžete zvolit různé druhy obilí – pšenici, žito, ječmen, oves, ale i kukuřici, popřípadě ovesné a pšeničné vločky, nebo obilný šrot. Dále je vhodné podávat nakrájené zbytky syrové zeleniny – okrajové listy ze salátu, kapusty, listy z kedluben, špenát, slupky z jablek. Také je možné v omezené míře přikrmovat vařenými těstovinami, nebo vařenými rozmačkanými brambory.
Při oteplení, nebo s blížícím se jarem by přikrmování kachen a labutí mělo být ukončeno. Ptáci by ztráceli potřebu ale i schopnost vyhledávat a opatřovat si potravu vlastními silami. Při přikrmování labutí na sklonku zimy by mohly být potlačeny i snahy o odlet labutí na svá hnízdiště a jejich následné rozmnožování.

Různí se také názory na nutnost záchrany labutí „přimrzlých“ k ledu. Opravdu se stává, že labutě někdy k podkladu přimrzají. Není to však vždy důvod k jejich záchraně. Jejich peří je dostatečnou ochranou před chladem a vlhkem. Ptáci na ledu mají v peří dobře schované nohy. Ráno zpravidla trpělivě čekají s hlavou zasunutou pod křídlo, až dopolední sluníčko prohřeje vzduch a jejich vlastní tělesná teplota rozpustí led na konečcích peří. Teprve poté opouštějí svá stanoviště a odcházejí za potravou. Na ledu si často můžete všimnout plošek ve tvaru kapek v místech, kde labutě nocovaly. Záchrana zvířat v těchto situacích je spíše ke škodě samotných ptáků. Labutě se zpravidla vyplaší, poraní si křídla při snaze osvobodit se před příchodem „zachránce“ a odtrhnou si peří na hrudi a břiše, čímž přijdou o část tepelné izolace. Záchrana zvířat přichází v úvahu u poraněných nebo zcela vyčerpaných a prochladlých labutí, které zpravidla poznáte podle nepřirozené chůze nebo držení těla, svěšených křídel a pod.

Případné dotazy a žádosti o pomoc můžete také směrovat na Záchrannou stanici ČSOP Makov, Čížová-Nová Ves 10, tel.: 724 090 220, nebo na Centrum ochrany fauny Jč.kraje při ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou, tel: 602 112 143.

fotka
Odchytová technika

Copyright © 2008 - 2018, Animal Rescue
Vytvořil Pavel Rampas