ODCHYTOVÁ SLUŽBA A ÚTULEK

odchyty toulavých a zdivočelých zvířat sběr a neškodná likvidace kadáverů asistenční služby, spolupráce s IZS venčení psů, hlídání a péče o zvířata zvířecí taxi - individuální přeprava zvířat

telefon
+420 777 214 680 info@animal-rescue.cz
animal-rescue

ZPĚT

UŽITEČNÉ INFORMACEProč mají ptáci kroužky?


Přichází jaro – období probouzení přírody, začátku nového života. Jaro ale také často odhalí pro člověka krutou pravdu přirozeného výběru, který v přírodě pobíhá. Je to období, kdy můžete nalézt ve zvýšené míře množství uhynulých zvířat, která nepřežila zimu – špatně se ukryla a zmrzla, vyčerpala se při hledání potravy, při migracích, nebo podlehla lépe vybaveným predátorům. Je to zcela přirozené a příroda má jistotu, že nová jarní mláďata budou mít ve vínku jen ten nejlepší genetický základ od silných rodičů, který jim také umožní přečkat další a další zimu.

Také vás jaro přinutí vyjít ze svých domů a vyrazit do přírody. A právě tam se můžete setkat s uhynulým ptákem, který má na noze kroužek. Jak se zachovat a proč vlastně má pták kroužek na noze?

Ptáci se začali kroužkovat již v roce 1899, kdy dánský profesor Hans Christian Mortensen poprvé s úspěchem použil hliníkové kroužky k označení prvních pár špačků. Důvodem vždy byla a je potřeba zjistit odkud a kam odlétají některé druhy v průběhu ročního období. Kroužkování ptáků přináší poznatky o migraci ptáků a řadu obecně biologických otázek, významně přispívá i k řešení problémů souvisejících s využitím a ochranou přírodního prostředí. Jednoznačná identifikace konkrétního jedince kroužkem může posloužit i k monitorování jeho pohybů, vymezení kde se ten který jedinec kdy nacházel, kde přezimoval, kde hnízdil a pod. Vzhledem k trvanlivosti materiálů ze kterých jsou ptačí kroužky vyrobeny se dají zpětně identifikovat i mrtví jedinci.

Jedná se o rozevíratelné hliníkové kroužky různé velikosti (po narovnání tedy vlastně hliníkové pásky. Na každém z nich je název a nebo zkratka kroužkovací centrály, která kroužek vydala. U nás je to Národní muzeum Praha a identifikační číslo kroužku. Ptáci mohou být současně označeni hliníkovým kroužkem i barevným kroužkem, na kterém je také napsaný kód. Výhodou je, že čísla na nich jsou čitelná dalekohledem a tak není nutné ptáka odchytávat.
Kromě kroužků ornitologických existují i kroužky chovatelské, které jsou určeny pro rozeznání jedinců v chovu. Jsou označeny většinou zkratkou CZ a číslem. Jsou celistvé – nerozeviratelné, zpravidla barevné a jejich evidence vedou jednotlivé chovatelské svazy (např. Český svaz chovatelů).

Při nálezu uhynulého kroužkovaného ptáka nebo jen samotného kroužku je třeba především zcela přesně zapsat identifikační číslo kroužku (nejlépe je celý kroužek narovnat na plocho a vlepit do dopisu) a dále doplnit následující informace: datum nálezu, místo nálezu, okolnosti za kterých jste kroužek našli (zda byl pták nalezen mrtev, střelen, zabit o dráty, usmrcen dopravním prostředkem atp.), případně o který druh ptáka šlo. Nezapomeňte uvést Vaši adresu pro možnost zpětné vazby. Takto zpracované informace můžete zaslat na adresu:

Kroužkovací stanice Národního muzea Praha
Hornoměcholupská 34
Praha 10 - Hostivař
102 00
Telefon / fax: 271 961 256
e-mail: birdringczp@vol.cz

nebo

Společnost spolupracovníků
Kroužkovací stanice Národního muzea Praha

Hornoměcholupská 34
Praha 10 - Hostivař
102 00
Telefon/fax: 271 961 256
e-mail: mat454@volny.cz

Informaci lze také odeslat pomocí elektronického formuláře, který nalezenete ZDE.

fotka
Odchytová technika

Copyright © 2008 - 2018, Animal Rescue
Vytvořil Pavel Rampas