ODCHYTOVÁ SLUŽBA A ÚTULEK

odchyty toulavých a zdivočelých zvířat sběr a neškodná likvidace kadáverů asistenční služby, spolupráce s IZS venčení psů, hlídání a péče o zvířata zvířecí taxi - individuální přeprava zvířat

telefon
+420 777 214 680 info@animal-rescue.cz
animal-rescue

ZPĚT

UŽITEČNÉ INFORMACEPomáhejme, ale s rozumem


Situace s ochranou zvířat je i v některých zemích Evropské unie velmi neuspokojivá. Jsou státy, kde neustále roste počet zejména toulavých psů a koček. Tito se nekontrolovatelně množí, útulky nejsou schopné jejich množství zvládnout, nemají ani peníze, ani prostory, ani podporu. V těchto zemích bývá velké množství zvířat krutě utráceno. Řešením v těchto případech je pouze koncepční postup zahrnující kastrační programy, registrace zvířat a jejich majitelů a zvyšování zodpovědného vlastnictví zvířat.
Přesto, že s postupy v těchto zemích nesouhlasíme, není řešením hromadný dovoz zvířat z těchto lokalit do České republiky. Hromadné transporty zvířat ze zahraničí jsou srovnatelné s výkupy psů z množíren. Pomůžeme tím několika desítkám jedinců, ale neodstraníme problematiku týrání zvířat v konkrétním místě, navíc jsou vysoce rizikové.

Transporty zvířat, které si jejich adoptivní majitelé nemohli předem prohlédnout, jejich rozvozy po celé republice jsou ze strany organizátorů velmi nezodpovědné. Denně se při své praxi setkáváme s lidmi, kteří si přijdou do útulku vybrat psa a jeden se jim zdá moc velký jiný zase moc malý, jeden málo barevný nebo zase moc čilý. Nechápeme, jak si někdo může objednat psa pouze podle fotografie a nevědět jaký pejsek k němu vůbec dorazí. Mnozí si pravděpodobně neuvědomují z jakých podmínek zvířata pochází a že s nimi nebude jednoduchá práce. Když už pomineme rizika přenosu různých onemocnění a parazitů, tak bychom se alespoň měli zamyslet nad tím, kolik psů tu skončí opravdu v láskyplném domově. Část jich uteče hned při převozu nebo krátce po něm, u dalších postupně páníčci zjistí, že je nezvládají a že není vše tak jak si představovali, že se nesnesou s jejich dalšími zvířaty, jsou asociální, nemají hygienické návyky, nebo že zkrátka neodpovídají popisu ani fotografiím, podle kterých si zvířata vybírali, takže v lepším případě skončí v našich útulcích a v těch horších budou opuštěni a dříve či později zaplní naše útulky. Nikomu nebráníme, aby si adoptoval zvíře odkudkoli, pokud to udělá s rozmyslem a osobně. Chápeme vaše odhodlání pomáhat, ale kdo chcete pomoci zuboženému pejskovi ze zahraničí tím, že mu nabídne domov, ať se vší zodpovědností dojede sám na místo, zjistí si vše potřebné a pejska prohlédne, projde se s ním a pokud si vzájemně budete vyhovovat, přivezte si jej domů.
Apelujeme na jednotlivce i skupiny, které hromadně psy dovážejí, aby se zamysleli nad jiným druhem pomoci těmto zvířatům, vozte do zahraničí materiální pomoc, nebo zorganizujte výjezd veterinářů a věnujte se zvířatům přímo na místě (ošetření, očkování, kastrace).

Zásadně nesouhlasíme s hromadnými dovozy psů ze zahraničí do České republiky, pokud nejsme schopni účinně řešit situaci s toulavými a opuštěnými psy ani u nás. To neznamená, že by nám byl osud psů v zahraničí lhostejný. Souhlasíme s organizováním petic, materiální, finanční i fyzické pomoci zahraničním útulkům, pokud jsou tyto aktivity smysluplné. Náš útulek je ochotný přispět některé z organizací, která se pomocí zabývá, větším množstvím granulovaného krmiva a konzerv z našich zásob - pokud uvidíme profesionální přístup a pokud budete schopni si materiál převzít osobně u nás. Dokud budou v našich útulcích psi bez domova a dokud se lidé budou nadále zbavovat svých zvířat z domácností, nechtějte po nás, abychom podporovali živelné a ve většině případů i nelegální transporty zvířat ze zahraničí.

Možná si říkáte, že několik dovezených psů přece nic neznamená, ale nejde o „několik psů“, takových zvířat jsou desítky, stovky, ale nejspíše tisíce do roka. Mnohá z nich neprošla ani řádnou veterinární prohlídkou, na mnohá ani nečekal nový majitel. Potom se opravdu může stát, že si domů ze zahraničí dovlečeme šerednou nákazu. Bude se jmenovat uzákoněná eutanázie zvířat v útulcích. A z toho máme opravdu obavy!

Odchytová technika

Copyright © 2008 - 2018, Animal Rescue
Vytvořil Pavel Rampas